ELEKTROWNIA HYBRYDOWA
 

Zdjęcie 1
Elektrownia HELIOZEFIR D21-P100-T36 to system hybrydowy wykorzystujący do produkcji energii elektrycznej jednocześnie technologię wiatrową i fotowoltaiczną. System może pracować zarówno równolegle z siecią jak i po za (praca wyspowa). Elektrownia to połączenie poziomej turbiny wiatrowej 100kW o łącznej wysokości 46,5m, średnicy wirnika 21m oraz instalacji fotowoltaicznej o mocy 71kWp (156 modułów PV) zamontowanej na 2-osiowym systemie śledzącym słońce zintegrowanym z wieżą turbiny wiatrowej.
Elementy składowe:
Elektrownia wiatrowa 100kW na 36 metrowej wieży (całkowita wysokość elektrowni 46,5m)
Instalacja PV o mocy 71kWp zintegrowana z wieżą poprzez dwuosiowy system naprowadzania na słońce
Inwerter elektrowni wiatrowej
Inwerter PV
Sterowanie systemem przez sterownik PLC SIEMENS SPS w oparciu o dwukierunkowy pomiar mocy na wewnętrznej szynie 0,4kV
Opcjonalnie: bateria akumulatorów z zintegrowanym inwerteremWszystkie komponenty, w tym ogrzewanie szaf sterowniczych, znajdują się w wieży systemu.
Czytaj więcej...

APARAT WENTYLACYJNY RylkAir

Proszę nacisnąć na rysunek poniżej, aby uruchomić animację. 

Krótkie wprowadzenie

Przez tradycyjny sposób wietrzenia pomieszczeń (otwieranie okien lub drzwi) tracimy bezpowrotnie duże ilości ciepła. W domu jednorodzinnym o powierzchni mieszkalnej 150 m² ulatnia się w ten sposób ok. 6 tys. kWh energii cieplnej rocznie. Nie jest to jedyna, negatywna strona takiej metody odświeżania powietrza. W ten sposób usuwamy tylko nieznaczną część, gromadzących się w pomieszczeniach zanieczyszczeń: para wodna, dwutlenek węgla, toksyczne produkty spalania gazu w kuchenkach, alergeny i bakterie, kurz. Ich negatywne oddziaływanie na mieszkańców, to z roku na rok wzrastająca liczba przypadków zachorowań na astmę i raka dróg oddechowych, coraz bardziej skomplikowana struktura reakcji alergicznych, itd. Nie jesteśmy jeszcze w pełni świadomi jak negatywne oddziaływanie brudnego powietrza pogarsza nasze samopoczucie i zdrowie.

Czytaj więcej...