ELEKTROWNIA HYBRYDOWA
 

Zdjęcie 1
Elektrownia HELIOZEFIR D21-P100-T36 to system hybrydowy wykorzystujący do produkcji energii elektrycznej jednocześnie technologię wiatrową i fotowoltaiczną. System może pracować zarówno równolegle z siecią jak i po za (praca wyspowa). Elektrownia to połączenie poziomej turbiny wiatrowej 100kW o łącznej wysokości 46,5m, średnicy wirnika 21m oraz instalacji fotowoltaicznej o mocy 71kWp (156 modułów PV) zamontowanej na 2-osiowym systemie śledzącym słońce zintegrowanym z wieżą turbiny wiatrowej.
Elementy składowe:
Elektrownia wiatrowa 100kW na 36 metrowej wieży (całkowita wysokość elektrowni 46,5m)
Instalacja PV o mocy 71kWp zintegrowana z wieżą poprzez dwuosiowy system naprowadzania na słońce
Inwerter elektrowni wiatrowej
Inwerter PV
Sterowanie systemem przez sterownik PLC SIEMENS SPS w oparciu o dwukierunkowy pomiar mocy na wewnętrznej szynie 0,4kV
Opcjonalnie: bateria akumulatorów z zintegrowanym inwerteremWszystkie komponenty, w tym ogrzewanie szaf sterowniczych, znajdują się w wieży systemu.
Czytaj więcej...

APARAT WENTYLACYJNY RylkAir 

Krótkie wprowadzenie

Przez tradycyjny sposób wietrzenia pomieszczeń (otwieranie okien lub drzwi) tracimy bezpowrotnie duże ilości ciepła. W domu jednorodzinnym o powierzchni mieszkalnej 150 m² ulatnia się w ten sposób ok. 6 tys. kWh energii cieplnej rocznie. Nie jest to jedyna, negatywna strona takiej metody odświeżania powietrza. W ten sposób usuwamy tylko nieznaczną część, gromadzących się w pomieszczeniach zanieczyszczeń: para wodna, dwutlenek węgla, toksyczne produkty spalania gazu w kuchenkach, alergeny i bakterie, kurz. Ich negatywne oddziaływanie na mieszkańców, to z roku na rok wzrastająca liczba przypadków zachorowań na astmę i raka dróg oddechowych, coraz bardziej skomplikowana struktura reakcji alergicznych, itd. Nie jesteśmy jeszcze w pełni świadomi jak negatywne oddziaływanie brudnego powietrza pogarsza nasze samopoczucie i zdrowie.

Czytaj więcej...