APARAT WENTYLACYJNY RylkAir

Proszę nacisnąć na rysunek poniżej, aby uruchomić animację.



 

Krótkie wprowadzenie

Przez tradycyjny sposób wietrzenia pomieszczeń (otwieranie okien lub drzwi) tracimy bezpowrotnie duże ilości ciepła. W domu jednorodzinnym o powierzchni mieszkalnej 150 m² ulatnia się w ten sposób ok. 6 tys. kWh energii cieplnej rocznie. Nie jest to jedyna, negatywna strona takiej metody odświeżania powietrza. W ten sposób usuwamy tylko nieznaczną część, gromadzących się w pomieszczeniach zanieczyszczeń: para wodna, dwutlenek węgla, toksyczne produkty spalania gazu w kuchenkach, alergeny i bakterie, kurz. Ich negatywne oddziaływanie na mieszkańców, to z roku na rok wzrastająca liczba przypadków zachorowań na astmę i raka dróg oddechowych, coraz bardziej skomplikowana struktura reakcji alergicznych, itd. Nie jesteśmy jeszcze w pełni świadomi jak negatywne oddziaływanie brudnego powietrza pogarsza nasze samopoczucie i zdrowie.

więcej: Zdrowotne aspekty wentylacji

 

Mechaniczna wymiana powietrza połączona z odzyskiem ciepła

Nowoczesną, zarówno z energetycznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia techniką zapewnienia optymalnego klimatu w pomieszczeniach mieszkalnych jest mechaniczna wymiana powietrza połączona z odzyskiem ciepła. Metoda ta zapewnia w sposób ciągły zdrowe parametry powietrza przy minimalnych stratach energetycznych. Systemy proponowane na rynku pozwalają na odzyskiwanie ponad 90% energii z usuwanego powietrza. Trochę mniej skutecznym, ale w porównaniu z innymi urządzeniami, bardzo tani i ekonomiczny w eksploatacji jest aparat wentylacyjny RylkAir produkowany przez Masa Therm Polska.

 

Budowa aparatu

 

 

A – moduł wymiennika ciepła wykonany z tkaniny

B, C – metalowe mocowanie ścienne

D – tekstylna osłona dekoracyjna

1. kieszeń dostępowa do wody

2. króciec wylotowy

3. króciec wlotowy

4. gniazdo zasilania

5. przełącznik prędkości

 

więcej informacji pobierz folder (link do pliku: RylkAir broszura.pdf)

 

Opis

Wymiennik ciepła wykonany jest z tkaniny nieprzepuszczającej powietrza. Okresowa regeneracja (oczyszczanie) polega na praniu w pralce automatycznej. Mocowania ścienne służą do utrzymania wymiennika w należytym kształcie, umożliwiającym prawidłowy przebieg wentylacji i wymiany ciepła. Umieszczone w nich wentylatory regulują natężenie przepływu powietrza w obu kierunkach. Osłona dekoracyjna pełni wyłącznie funkcję estetyczną i może być wykonana z dowolnej tkaniny. Fabrycznie dostarczana jest w kolorze białym.

 

Zasada działania

 

 

Powietrze z zewnątrz tłoczone jest wentylatorem do wymiennika ciepła i wyrzucane do pomieszczenia z którego drugim wentylatorem zasysane jest powietrze zużyte i po przejściu przez wymiennik ciepła usuwane na zewnątrz. W wymienniku następuje przekazywanie ciepła :

ZIMA - powietrze z zewnątrz odbiera ciepło z powietrza usuwanego i transportuje je z powrotem do budynku

LATO - powietrze z zewnątrz oddaje ciepło powietrzu usuwanemu i schłodzone wypełnia pomieszczenia

Przy, w miarę poprawnej izolacji cieplnej domu, we wszystkich porach roku zapewniony jest optymalny klimat w pomieszczeniach mieszkalnych przy bardzo ma-łych stratach energii w porównaniu z tradycyjnym wietrzeniem.

 

Uproszczony bilans energetyczny

Przy założeniu poczynionym na wstępie, że straty ciepła związane z wietrzeniem pomieszczeń wynoszą ok. 6 tys. kWh rocznie, możemy policzyć, ile energii zaoszczędzimy stosując do wymiany powietrza aparaty wentylacyjne RylkAir. Sprawność cieplna urządzenia wynosi ok. 70%, tzn. przy jego zastosowaniu nie stracimy 4,2 tys. kWh ciepła, czyli w ciągu roku zaoszczędzimy 420 litrów oleju opałowego (do wyliczeń przyjęto typową sprawność kotłów grzewczych dostępnych na rynku).

 

Ilość zabudowanych aparatów wentylacyjnych zależna będzie od kubatury pomieszczeń i waha się od jednego, dla małego mieszkania do kilku, dla dużego domu mieszkalnego lub biura.

 

Ograniczenia w zastosowaniu

Aparat wentylacyjny RylkAir nie może być stosowany w pomieszczeniach, w których występuje otwarte spalanie gazu ( kuchenki gazowe, kotły i termy gazowe z otwartą komorą spalania ).

 

Koszty urządzenia i montażu

Cena urządzenia wynosi ok. 1 000,00 PLN netto.

Koszt montażu zestawu jest uzależniony od warunków budowlanych.

Możliwy jest także montaż we własnym zakresie.