ELEKTROWNIA HYBRYDOWA
 

Zdjęcie 1
Elektrownia HELIOZEFIR D21-P100-T36 to system hybrydowy wykorzystujący do produkcji energii elektrycznej jednocześnie technologię wiatrową i fotowoltaiczną. System może pracować zarówno równolegle z siecią jak i po za (praca wyspowa). Elektrownia to połączenie poziomej turbiny wiatrowej 100kW o łącznej wysokości 46,5m, średnicy wirnika 21m oraz instalacji fotowoltaicznej o mocy 71kWp (156 modułów PV) zamontowanej na 2-osiowym systemie śledzącym słońce zintegrowanym z wieżą turbiny wiatrowej.
Elementy składowe:
Elektrownia wiatrowa 100kW na 36 metrowej wieży (całkowita wysokość elektrowni 46,5m)
Instalacja PV o mocy 71kWp zintegrowana z wieżą poprzez dwuosiowy system naprowadzania na słońce
Inwerter elektrowni wiatrowej
Inwerter PV
Sterowanie systemem przez sterownik PLC SIEMENS SPS w oparciu o dwukierunkowy pomiar mocy na wewnętrznej szynie 0,4kV
Opcjonalnie: bateria akumulatorów z zintegrowanym inwerteremWszystkie komponenty, w tym ogrzewanie szaf sterowniczych, znajdują się w wieży systemu.
Zdjęcie 2:
System hybrydowy może być wyposażony w baterię akumulatorów, dzięki czemu można zwiększyć zużycie energii na potrzeby własne nawet do 100%. Drugą, równie ważną funkcją jest możliwość pokrycia obciążeń szczytowych, które przekraczają całkowitą wydajność systemu hybrydowego.
Bateria akumulatorów:
Magazyn baterii jest wyposażony w zintegrowany falownik, analizator sieci i inteligentny system ładowania i rozładowania baterii, i jest zaprojektowany na 8000 cykli ładowania. Pojemność baterii jest optymalizowana dla każdego systemu zasilania indywidualnie wg. dwóch zasad: 
niewystarczająca pojemność baterii oznacza, że ​​z sieci musi zostać pobrana dodatkowa ilość energii, a jednocześnie w przypadku nadwyżki produkcyjnej ograniczona możliwość ładowania baterii.
zbyt duża pojemność baterii  pozwala na pełne wykorzystanie produkowanej  energii ale niepotrzebnie zwiększa koszty instalacji. 

 
Zdjęcie 3

Kompaktowa konstrukcja na wspólnym fundamencie, łatwa w montażu i odporna na wandalizm. W lokalizacjach o średnim nasłonecznieniu (1000 kWh/m² rocznie) i średniej rocznej prędkości wiatru 5,0 m/s (na wysokości 10 m), system hybrydowy może osiągnąć wydajność ponad 300 000 kWh/rok.
Dla lokalizacji, w których mogą wystąpić zjawiska oblodzenia przewidziano specjalne oprogramowanie do sterowania trackerami PV w celu zabezpieczenia ich przed uszkodzeniem podczas uruchamiania turbiny wiatrowej.

 
 
Zdjęcie 4

Elektrownia hybrydowa wyposażona jest w system zdalnego sterowania i monitoringu ZEFIR-SCADA. Dzięki dostępowi przez Internet użytkownik otrzymuje automatycznie informację o awariach, może zdalnie uruchomić lub zatrzymać elektrownię, ma dostęp do aktualnych parametrów pracy i lokalnych danych pogodowych oraz może pobierać zarejestrowane informacje historyczne z wybranych przedziałów czasowych.

Zdjęcie 5

Przykład zastosowania elektrowni hybrydowej HELIOZEFIR D21-P100-T36 w systemie zasilania zakładu przemysłowego.
 
Dane techniczne (plik .pdf do pobrania)